Kijk Uit 2 degradeert door tekort van slechts een half bordpunt

Kijk Uit 2 - Het Spaarne 2    4 - 4

In de laatste zeer spannende bondswedstrijd van het seizoen is Kijk Uit 2 tegen Het Spaarne 2 uit Schalkwijk niet verder gekomen dan een gelijk spel, waardoor ons team degradeert uit de 3e klasse NHSB. Dat de verschillen uiterst klein waren bleek wel uit het feit dat slechts een half bordpunt het verschil uit maakte tussen handhaving en degradatie. 

Vr het ingaan van deze laatste wedstrijd was de stand als volgt:

Plaats Team Wedstrijden   Wedstrijdpunten   Bordpunten
1. Castricum 2 7 14     38
2. Santpoort 1 7 12 39
3. H.W.P. 3 7 10 32
4. Pat Mat 2 7 8 32
5.

De Uil 3

7 5

24

6.

Het Spaarne 2

6

3

24

7.

Kijk Uit 2

6

2

12

8.

Weenink 3

7

0

11  

De nummers 7 en 8 degraderen uit deze klasse. Dit had tot gevolg dat de winnaar van de wedstrijd Kijk Uit 2 - Het Spaarne 2 zich zou handhaven terwijl de verliezer zou degraderen. Immers bij winst zou Kijk Uit 4 wedstrijdpunten hebben tegenover 3 voor Het Spaarne, terwijl bij verlies Kijk Uit 3 punten minder zou hebben. Ook een gelijk spel was voor Kijk Uit niet voldoende. De belangen waren dus groot.

Kijk Uit 2 trad aan met twee invallers. Andries Visser en zden Tuna waren verhinderd maar teamleider Andr Kunst had twee andere kanonnen weten te strikken namelijk Dick Kruijff en Ab van Katwijk zodat we niet verzwakt maar eerder versterkt aan de start verschenen.

De opening kwamen onze spelers goed door. Lourens van Veelen speelde met zwart het damegambiet en deelde zijn tijd goed in. Harry Olivier verdedigde zich met de Drake variant van het Siciliaans en had een solide stelling opgebouwd. Jan Bontenbal kwam in een onregelmatige opening terecht maar de stand was in evenwicht. Ab van Katwijk speelde met zwart de scherpe Najfdorf variant van het Siciliaans. Zijn tegenstander kende de finesses van deze opening niet en Ab had al snel een overwicht bereikt. Hans Wijdoogen moest met wit tegen de Tarrasch verdediging van het damegambiet opboksen. Hans stond weliswaar een pion achter maar had tactische kansen. Dick Kruijff verdedigde zich met De Leeuw die hij al vele malen op het bord heeft gehad. Hij verkreeg een stelling die veel leek op de stelling die hij ook in de bondswedstrijd tegen Weenink had gehad. Die partij liep toen gunstig voor ons af. De enige zorgenkinderen waren  Henk van Nieuwenhuizen en Jaap Beekhuis. Henk niet zozeer omdat hij een slechte stelling had, maar meer omdat hij die dag na een tandartsbezoek al de hele dag aspirine slikte om zijn kiespijn te onderdrukken. Henk had liever niet gespeeld maar vanwege de grote belangen was hij toch opgekomen. Jaap baarde zorgen omdat hij niet goed uit zijn b4 opening was gekomen en enorme zwakke velden in zijn stelling had gecreerd.

Halverwege de wedstrijd lagen we nog steeds op koers. Harry had ondanks planloos spel geen nadeel opgelopen en kreeg een remise aanbod dat wij gezien de stand op de andere borden aannamen. Ab was doorgebroken in het centrum en had een enorme druk opgebouwd. Zijn tegenstander bezweek en blunderde een toren weg. De stand was derhalve 1 - in ons voordeel en de andere borden zagen er niet slecht uit. Lourens had, ondanks zijn aankondiging dat hij een pion ging winnen maar dat niet niet kon waarmaken, actief spel op de damevleugel. Bij Jan stond een volkomen gelijkstaand paard-pionnen eindspel op het bord. Hans leek een kwaliteit te winnen maar dat ging net niet door. Dick stond nog steeds goed hoewel hij daar zelf anders over dacht. Jaap had via een kwaliteitsoffer het witte centrum opgeblazen en had actief spel. Alleen Henk stond erg gedrukt en moest alle zeilen bijzetten om niet onder de voet gelopen te worden.

Het werd steeds spannender. Jan had niet goed tegengespeeld, verloor enkele pionnen en moest opgeven. Lange tijd bleef de stand 1 - 1. Lourens bracht ons weer op voorsprong door materiaal te winnen waarna zijn tegenstander opgaf. De overwinning begon in zicht te komen toen ook Jaap zijn partij in winst wist om te zetten. Onze voorsprong was opgelopen tot 3 - 1. Nog slechts n bordpunt scheidde ons van de winst en handhaving in deze klasse.

Dick hield de dynamiek niet in de stelling en maakte zich te veel zorgen om zijn materiaal, hetgeen je niet moet doen in dergelijke stellingen. Henk stond nog wel gedrongen maar had intussen de ergste zorgen achter de rug. In tijdnood miste Dick een goede winstkans die pas na afloop van de partij ontdekt werd. Nu verloor Dick materiaal zonder tegenkansen. Bij het zien hiervan boden de tegenstanders remise aan bij het bord van Henk dat wij weliswaar weigerden maar even later kon Henk niet anders dan het aan te nemen. Bij een stand van 4 - 3 vocht Dick voor wat hij waard was, maar de achterstand was te groot geworden. Zijn tegenstander offerde wat materiaal terug waarna er geen enkele muziek meer in de stelling zat en Dick door zijn vlag ging. Hierdoor kwam de eindstand op 4 - 4.

Gedetailleerde uitslagen

Kijk Uit 2 (1650)   -   Het Spaarne 2   (1716)    4 - 4
L. van Veelen (1756) - F. Mesman (1747) 1 - 0
H. van Nieuwenhuizen   (1723) - R. de Haan (1792) -
H. Olivier (1689) - N. Huyboom (1776) -
J. Beekhuis (1611) - J. Jansen (1775) 1 - 0
D. Kruijff (1691) - T. Witkamp (1701) 0 - 1
J. Bontenbal (1510) - J. Boer (1706) 0 - 1
A. van Katwijk (0000) - F. Otten (1565) 1 - 0
J. Wijdoogen (1573) - D. in 't Veld (1666) 0 - 1

Met deze uitslag is de eindstand in de 3e klasse C geworden:

Plaats Team   Wedstrijdpunten   Bordpunten
1. Castricum 2 14     38 Kampioen
2. Santpoort 1 12 39
3. H.W.P. 3 10 32
4. Pat Mat 2 8 32
5.

De Uil 3

5

24

6.

Het Spaarne 2

4

28

7.

Kijk Uit 2

3

16

Degradatie
8.

Weenink 3

0

11  

Degradatie

Het moet gezegd worden dat ons team in een zware poule was ingedeeld. Op papier waren wij een van de zwakste teams hetgeen blijkt uit de gemiddelde Elorating van de tegenstanders.

Team Elorating

Castricum 2

1772
Santpoort 1 1738
H.W.P. 3 1716
Het Spaarne 2 1716
Pat Mat 2 1706

De Uil 3

1674

Kijk Uit 2

1625
Weenink 3 1594

Bovendien waren onze teamspelers dit seizoen niet in vorm. De persoonlijke scores waren:

Speler Score Percentage
J. Beekhuis 2 - 4  62%   topscorer
H. van Nieuwenhuizen   2 - 7 36%
L. van Veelen 2 - 4 50%
J. Wijdoogen 2 - 7 28%
A. van Katwijk 1 - 1 100%
D. Kruijff 1 - 2 50%
P. Duijn 1 - 2 50%
P. Hamersma 1 - 3 33%
A. Visser 1 - 6 16%
J. Bontenbal 1 - 7 14%
H. Olivier 1 - 7 14%
. Tuna - 3 16%
J. Jansen 0 - 1 0%
M. Gouda 0 - 1 0%
P. Vons 0 - 1 0%
Totaal 16 - 56 29%

Al met al geen reden om bij de pakken neer te zitten. Volgend jaar spelen we een klasse lager en kunnen we vechten om een koppositie. Het is altijd leuker om te strijden voor het kampioenschap dan tegen degradatie.

Teamleider Andr Kunst